Prešov 13. februára (TASR) - Národná technická pamiatka (NTP) Solivar sa má dostať zo správy Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach pod prešovskú samosprávu. Eminentný záujem má na tom primátor mesta Prešov Pavel Hagyari. Deklaroval to aj na dnešnom rokovaní so štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR Augustínom Jozefom Langom a riaditeľom STM Eugenom Labaničom v Prešove.
Podľa primátorových predstáv by sa mal areál múzea aj s expozíciou Dejiny výroby soli v Solivare stať miestom oddychu a rekreácie a mali by tu vzniknúť aj soľné kúpele. Išlo by o obnovu takejto funkcie v Solivare, pretože soľné vaňové kúpele tu fungovali do roku 1972.
Labanič na margo toho projektu povedal, že je odvážny, lebo je mimoriadne finančne náročný. Hagyari dodal, že mesto by si pri jeho realizácii malo pomôcť peniazmi z eurofondov. Lang tento projekt podporil. Podľa Labaniča najlepším riešením usporiadania vzťahov k NTP by bol jej dlhodobý prenájom mestu Prešov.
Sčasti je areál starobylého Solivaru, kde sa ťažila a vyrábala soľ, zrúcaniskom. Najtvrdší úder dostal v roku 1986, keď zhorel sklad soli. V súčasnosti len chátra. STM muselo z prevádzkových dôvodov navyše zasypať šachtu Leopold. NTP spravuje košické múzeum od roku 1972.
Labanič informoval, že na obnovu strechy a na novú funkciu skladu by podľa ich odborných odhadov bolo potrebných 55 miliónov Sk. K tomu treba prirátať ďalších 20 miliónov Sk na sanáciu a oplotenie celého areálu. Ako dodal, ak by mesto Prešov prevzalo všetky záväzky v správe a ochrane NTP a robilo by to lepšie ako STM, tak by povedal jediné slovo - \"chvalabohu\".
Doteraz sa podľa riaditeľa STM vynaložilo na obnovu NTP asi 40 miliónov Sk. Varňu František ako najvzácnejšiu časť NTP a bezkonkurenčnú na Slovensku a v Európe technickú pamiatku po viacročnej obnove slávnostne sprístupnili 1. júna 2001. Objekt varne postavili v roku 1800 a v nepretržitej prevádzke bol do roku 1970. Muzeálna expozícia v ňom dáva návštevníkom možnosť oboznámiť sa s históriou ťažby a výroby soli v tejto dnešnej mestskej časti Prešova, predtým nazývanej Soľná Baňa. V expozícii je napr. inštalovaný celý technologický model komplexu. Pozostáva z gápľa - ťažného mechanizmu šachty, samotnej šachty, varne, sušiarne a komôr skladu. V objekte je aj simulované predvádzanie získavania kryštalickej soli odparovaním soľanky.
V časti priestorov varne vznikla pred dvoma rokmi na Slovensku prvá soľná jaskyňa. Išlo o investíciu súkromnej firmy KZL - Ekos, spol. s. r. o. , Prešov. Realizátorom diela bola poľská spoločnosť Bochneris z mesta Bochnia pri Krakove v Malopoľskom vojvodstve, známom soľnými baňami.
0